Megtakarítási gyorstalpaló pályakezdőknek – Hol érdemes kezdeni?

Fiatal pályakezdőként valószínűsíthetően az elsődleges célod a kellő tapasztalat megszerzése, illetve a minél magasabb fizetés elérése, ám már ezekben az években is érdemes különféle megtakarítási formákat eszközölnöd.

Természetesen ekkor még nem kulcsfontosságú, hogy nagyobb összeget köss le minden egyes hónapban, ugyanakkor pénzügyeid tudatos kezelésével jelentősen megkönnyítheted a dolgodat. A szakértők immáron évek óta hangoztatják például a passzív évekre történő felkészülés fontosságát, hiszen hazánk társadalombiztosítási rendszere komoly nehézségekkel küzd. Ennek pedig az állami nyugellátás reálértékének csökkenése és a nyugdíjkorhatár szakaszos kitolódása a hozadéka. Szerencsére olyan eszközökkel, mint amilyen a nyugdíjbiztosítás is, elejét veheted a későbbi megpróbáltatásoknak. Erről bővebb információkat itt olvashatsz: https://grantis.hu/nyugdijbiztositas/. Mielőtt azonban elköteleznéd magad bizonyos konstrukciók mellett, érdemes nagyon alaposan átgondolnod, milyen eredményeket is vársz leendő eszközeidtől.

Megtakarítási kisokos – így vágj bele a takarékoskodásba

Noha kétségkívül kulcsfontosságú már idejekorán elkezdeni felkészülni passzív éveidre például egy nyugdíjbiztosítás használatával, megtakarítási portfóliód összeállítását minden esetben tanácsos a megfelelő volumenű biztonsági tartalék felépítésével indítani. Erre ne befektetésként gondolj, lévén ennek célja nem más, mint hogy egy olyan védőhálót biztosítson, amire vész esetén biztosan számíthatsz. Egy hirtelen jött betegség, vagy épp a munkahelyed megszűnése nehéz helyzetbe sodorhat és ha emiatt fel kell bontanod valamelyik lekötött konstrukciód, az komoly veszteségekkel is járhat. A biztonsági tartalék ennek megfelelően nagyjából 6-12 havi keresetednek megfelelő összeg legyen, amit olyan formában tanácsos tartanod, amihez könnyedén és bármikor hozzáférhetsz.

Erre kiválóan alkalmas egy sima, hétköznapi bankszámla is, persze úgy is dönthetsz, hogy a készpénz mellett teszed le a voksod, ám azzal számolj, hogy ez a megoldás azért jár némi kockázattal. Bölcsebb alternatívát jelenthet tehát egy megtakarítási számla, vagy épp a letéti jegy. Miután ezzel megvagy, következhetnek azok a módozatok, amelyekkel bevételnövelést érhetsz el, akár kötetlen, akár kötött céllal. Ekkor érdemes számba venni például a nyugdíjbiztosítás lehetőségét, illetve megvizsgálni, milyen egyéb konstrukciók állnak a rendelkezésedre, hosszú távú céljaidhoz. Ennél a lépésnél ugyanakkor nagyon körültekintő módon kell eljárnod, hiszen számtalan buktatóval találkozhatsz.

Így tervezd meg megtakarítási portfóliód

Tekintettel arra, hogy évről évre egyre nagyobb igény mutatkozik a különféle módozatok iránt, napjainkban a kínálat is soha nem látott mértékű. A rengeteg különböző eszköz közül azonban egyáltalán nem egyszerű választani, hiszen ezek gyakorta teljesen más jellemzőkkel bírnak, az apróbetűs részek közt eligazodni pedig csak komoly tapasztalat birtokában lehetséges. Döntéseid meghozatalakor tudniillik nem csak az időtávot és az elérhető hozam mértékét kell precízen meghatározni, de a különféle kedvezmények maximális kihasználására is nagy hangsúlyt kell fektetni.

Emellett nem szabad megfeledkezni arról sem, miszerint a kockázattűrő képességed alapjaiban határozza meg egy-egy lehetőség eredményességét. Amennyiben ennek kikalkulálásánál hiba csúszik a gépezetbe, az szinte garantáltan az adott konstrukció idő előtti felbontásához vezet majd. Legyen szó tehát kötött célú formákról, mint amilyen a nyugdíjbiztosítás, vagy magas rizikójú növekedési eszközökről, mielőtt határoznál, mindig kérd ki egy független pénzügyi szakember útmutatását. Így garantáltan a legoptimálisabb megoldás mellett teheted le a voksodat.

Borítókép forrása: Pixabay